Torrentów: 137905      Ranga: Gość               Stwórz konto Odzyskiwanie hasła


Kategorie
Filmy
 ⇒ DivX - XviD
 ⇒ RMVB
 ⇒ DVD-R
 ⇒ TV + Seriale
 ⇒ HDTV-HD
 ⇒ VCD - SVCD
 ⇒ x 264
 ⇒  3D
Gry
 ⇒ Gry PC
 ⇒ Gry Konsole
 ⇒ xbox360
Muzyka
 ⇒ Muzyka
 ⇒ Teledyski/Koncerty
Książki - Komiksy
 ⇒ E-Booki + Audio
 ⇒ Komiksy
Inne
 ⇒ XXX
 ⇒ Dla Dzieci
 ⇒ Sport
 ⇒ Pozostałe - Różne
 ⇒ Manga - Anime
 ⇒ GSM - PDA
Aplikacje
 ⇒ Windows
 ⇒ Linux + MacintoshDetale torrenta

GRZEGORZ TURNAU - TO TU , TO TAM (1995) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Kondycja:
Dodane: 16/07/2017
Rozmiar: 266.34 MB
Uploader: Fallen_Angel

seed(ów): 0
leecher(ów): 0
Pobrane: 0

Ocena: N/A

...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...To tu, to tam było rynkową eksplozją połowy lat 90. To dzięki tej płycie krakowski bard stał się znanym w całej Polsce artystą, zaś poezja śpiewana została wskrzeszona i zaadaptowana na potrzeby anten rozgłośni radiowych. Jeżeli ktoś chciałby oskarżyć mnie o przesadę, niech zważy, że krążek rozszedł się w liczbie czterystu tysięcy egzemplarzy. I to właśnie dzięki niemu wiemy, że w Krakowie na Brackiej pada deszcz, zaś między ciszą a ciszą sprawy się kołyszą.

Naturalne w tej kwestii pytanie brzmi: co takiego się stało, że Grzegorz Turnau, nagrywający wszak wcześniej płyty, które pokrywały się złotem, awansował do absolutnej muzycznej ekstraklasy? Nie czuję się upoważniony, by wydawać jednoznaczny werdykt w tej sprawie. Jednakże w porównaniu z poprzednimi płytami można odnieść wrażenie, że artysta znalazł idealną równowagę pomiędzy muzyką ambitną a taką, która mogłaby rozbrzmieć w każdym domu z tą samą mocą. Paradoksalnie bowiem – najlepsze utwory to wcale nie te, które wszyscy znają i lubią.

Weźmy na przykład piosenkę tytułową – istna apoteoza wariabilizmu o powinowactwie sławetnego Nic dwa razy Wisławy Szymborskiej. Człowiek cokolwiek inteligentny będzie na zmianę nurzał się w lekkich, niosących dźwiękach rożka angielskiego, by po chwili dać się porwać tej czy owej błyskotliwej strofie autorstwa Michała Zabłockiego. Nie jest to zresztą jedyny autor warstwy lirycznej; jeszcze lepiej wypada w tym względzie urocze W prowincjonalnym, małym mieście, którego unikalny, niezwykle sugestywny klimat – zasługa strof Jana Brzechwy i fortepianowej aranżacji Grzegorza Turnaua – na długo zostaje ze słuchaczem. Skupmy się jeszcze na słodko-gorzkiej Marcie, gdzie przepleciona skala mollowa i durowa tworzą patchwork, z którego rozbłyskuje w refrenie poruszająca fraza, która pozwala tylko na jedno – ponowne odtworzenie po jej wybrzmieniu. Albo na pełne czułości, a zarazem sentymentu Wszystko, co piękne, które ponownie powtarza motyw ulotności i przemijania świata. I choć moje słowa brzmieć mogą banalnie, warto posłuchać metafor, którymi Jerzy Zagórski oddaje tę prostą konstatację.

To, co przy To tu, to tam trzyma, to jej niezwykły klimat. Pełen ciepła, zadumy, a zarazem autentyczny i tak sugestywny, że każdy – nawet lumpenproletariusz – choć przez chwilę cokolwiek poczuje. Duża w tym zasługa rożka angielskiego, który po raz pierwszy został wykorzystany w każdej bez mała piosence, nadając niepowtarzalnej atmosfery, tak charakterystycznej dla krakowskiego barda. Zarazem sam Turnau zdaje się być kimś innym niż na poprzednich płytach – bardziej ekspresyjny, a zarazem skory do komponowania wspaniałych harmonii wokalnych (Jak linoskoczek). Skutkiem kompromisu pomiędzy popularnością a ambicjami stricte muzycznymi jest całkowita niemal rezygnacja z brzmień o pochodzeniu jazzowym. Znacznie więcej można tu natomiast znaleźć ballad w klasycznym rozumieniu, niemalże o melodyce folkowej, które nie skręcają w stronę bardziej ezoterycznych gatunków.

Rzecz jasna, nie jest to płyta całkowicie pozbawiona wad. Zupełnie nie trafia do mnie Pompa, która po ujmującej Brackiej drażni jak nieodcięta od ubrania metka. Nie potrafię również zrozumieć instrumentalnego Powrotu, który po prostu nie przekonuje i stanowi przełamanie dość jednorodnego klimatu płyty. Utwory te są zdecydowanie najmniej przystępne i mimo wielu odsłuchań nie widzę sensowności umieszczania ich na lekkiej, choć otulającej melancholią płycie.

Nie zmienia to faktu, że To tu, to tam jest jednym z najwybitniejszych osiągnięć polskiej muzyki lat 90. To płyta niezwykle inteligentna, a zarazem ciepła, pełna niezapomnianych melodii oraz równie niezapomnianych, mądrych słów. Wtopić się w nią można mimowolnie, by następnie zostać z nią na bardzo, bardzo długo. Krążek ten po latach wciąż brzmi tak samo świeżo i tak samo ujmująco. Turnau nagrał swoisty zeitgeist, a zarazem odmalował portret człowieka wrażliwego. To czuć. Powtarzam – czuć, co o muzyce zdarza mi się pisać rzadko.

1. Między Ciszą A Ciszą   3:20
2. To Tu, To Tam   4:09
3. Natężenie Świadomości   4:24
4. W Prowincjonalnym Małym Mieście   2:40
5. Gdy Wszystko Się Zdarzy   3:56
6. Atlantyda   1:54
7. Powrót   2:07
8. Bracka   5:10
9. Pompa   2:35
10. Uno Momento Mortis   3:56
11. Marta   1:36
12. Wielka Ulewo, Wielka Śnieżyco   3:46
13. Wszystko Co Piękne   3:55
14. Jak Linoskoczek   4:26POBRAŁEŚ I SIĘ CIESZYSZ ? POZWÓL WIĘC POBRAĆ INNYM, NIECH TEŻ SIĘ CIESZĄ !!!


INITIAL SEEDING. SEED 14:30-23:00.
POLECAM!!!

START GODZINA 14-ta...
Podobne torrenty
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - TURNAU W TRÓJCE (1994) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - POD ŚWIATŁO (1993) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - ULTIMA (1999) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - NAWET (2002) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - CAFE SUŁTAN (2004) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - NAPRAWDĘ NIE DZIEJE SIĘ NIC (1994) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - TUTAJ JESTEM (1997) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - L (2017 WYDANIE KOLEKCJONERSKIE) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Teledyski/Koncerty] GRZEGORZ TURNAU - L (2017 WYDANIE KOLEKCJONERSKIE) [DVD9] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] GRZEGORZ TURNAU - KSIĘŻYC W MISCE-PIOSENKI Z DZIECIĘCEGO TEATRU (1998) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Szczegóły torrenta
Trackerhttp://tracker.auratorrent.pl:8089/announce
Multitracker http://tracker.auratorrent.pl:8089/announce
http://tracker.electro-torrent.pl/announce
http://tracker.torrentyorg.pl/announce
http://tracker.devil-torrents.pl/announce

Kategoria: » Muzyka
Dodane16/07/2017 10:07:41
Ostatnie Uaktualnienie19/11/2017 19:46:52
Pokaż/Ukryj pliki:
20 plików
NIKT JESZCZE NIE DODAŁ KOMENTARZA

DODAJ KOMENTARZ
Więcej EmoticonWstecz

Żaden z opisanych na stronie plików nie jest przetrzymywany na serwerze. Administrator strony immortaltorrent.pl nie może ponieść konsekwencji prawnych za to co użytkownicy zamieszczają lub piszą na stronie.
Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy zobowiązani są do przestrzeganie tych zasad.
Rejestracja konta jest jednoznaczna z akceptacją zasad.

2017 © immortaltorrent.pl


Najlepsze strony Torrentowe