Torrentów: 138502      Ranga: Gość               Stwórz konto Odzyskiwanie hasła


Kategorie
Filmy
 ⇒ DivX - XviD
 ⇒ RMVB
 ⇒ DVD-R
 ⇒ TV + Seriale
 ⇒ HDTV-HD
 ⇒ VCD - SVCD
 ⇒ x 264
 ⇒  3D
Gry
 ⇒ Gry PC
 ⇒ Gry Konsole
 ⇒ xbox360
Muzyka
 ⇒ Muzyka
 ⇒ Teledyski/Koncerty
Książki - Komiksy
 ⇒ E-Booki + Audio
 ⇒ Komiksy
Inne
 ⇒ XXX
 ⇒ Dla Dzieci
 ⇒ Sport
 ⇒ Pozostałe - Różne
 ⇒ Manga - Anime
 ⇒ GSM - PDA
Aplikacje
 ⇒ Windows
 ⇒ Linux + MacintoshDetale torrenta

POLISH JAZZ VOL. 26: PARADOX - DRIFTING FEATHER (1971/2016) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Kondycja:
Dodane: 12/06/2017
Rozmiar: 225.71 MB
Uploader: Fallen_Angel

seed(ów): 2
leecher(ów): 0
Pobrane: 6

Ocena: N/A

Powtórka na życzenie...


Choć Paradox istniał ponad sześć lat, pozostawił po sobie zaledwie jeden w stu procentach autorski longplay. Twórcą i liderem zespołu był puzonista Andrzej Brzeski, a na gitarze klasycznej przez jakiś czas udzielał się w nim późniejszy współpracownik Czesława Niemena i SBB – Sławomir Piwowar. Album 'Drifting Feather', liczący sobie dzisiaj już ponad czterdzieści lat, to jedno z najdoskonalszych rodzimych dokonań jazzu progresywnego.


W latach 60. i na początku lat 70. polski jazz był potęgą na skalę światową. O jego obliczu decydowali muzycy pokroju Krzysztofa Komedy, Adama Makowicza, Mieczysława Kosza, Michała Urbaniaka, Zbigniewa Seiferta, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Włodzimierza Nahornego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego i Tomasza Stańki (by wspomnieć tylko największych z wielkich), o których pamięć przetrwała do dziś. Wielu nie mniej utalentowanych wykonawców popadło jednak niezasłużenie w zapomnienie. Taki los spotkał chociażby warszawską grupę Paradox, którą – choć w środowisku muzyków jazzowych wciąż owiana jest ona legendą – dzisiaj trudno usłyszeć w radiu czy zobaczyć w telewizji. A przecież cztery dekady temu wszystkie sceny stały przed nią otworem. Kapelę stworzył – urodzony w 1944 roku w podwarszawskim Milanówku – puzonista Andrzej Brzeski. Miał wówczas 23 lata, a do gry w zespole namówił swoich kolegów z ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (obecnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina); przygarnął ich klub studencki 'Hybrydy'. W pierwszym składzie, poza liderem, znaleźli się jeszcze: wiolonczelista Michał Górny, kontrabasista Stanisław Kulhawczuk oraz fagocista Tomasz Sosnowski; jakiś czas później do czwórki panów dołączyła skrzypaczka i śpiewaczka Dorota Szafnicka.

W tym zestawieniu Paradox odniósł pierwsze sukcesy, między innymi zwyciężając w 1968 roku w konkursie Jazz nad Odrą (w pokonanym polu pozostali, co dziś można uznać za symptomatyczne, Kwartet Zbigniewa Seiferta); rok później natomiast zdobył nagrodę publiczności na Festiwalu Jazzowym w hiszpańskim San Sebastian. Dla jurorów i zwykłych słuchaczy ich występy niemal zawsze były wielkim zaskoczeniem – nie dość, że grali bez perkusisty, to na dodatek do swoich kompozycji wplatali elementy folkloru, muzyki klasycznej, a rozbudowane formy nierzadko przywodziły na myśl przeżywające wówczas apogeum popularności kapele rocka progresywnego. Andrzej Brzeski wiedział zresztą, jak wprawiać w zdumienie. Chociażby decydując się za namową Krzysztofa Mroziewicza (w przyszłości znanego dziennikarza i dyplomaty, którego losy zawiodły aż na placówkę do Indii), kierownika klubu, w którym odbywali próby, na występ na krakowskim Festiwalu Piosenki Studenckiej, gdzie zaprezentowali śpiewaną przez Michała Górnego 'Balladę o Wyspie Królów' – i wygrali. Na początku lat 70. nastąpiły pierwsze zmiany w składzie; z Paradoksem pożegnali się Sosnowski i Szafnicka, a przybyli saksofonista altowy Włodzimierz Szląskiewicz i gitarzysta Fryderyk Babiński, którego po kilku miesiącach zastąpił fenomenalny gitarzysta Sławomir Piwowar – i nie byłoby w tym absolutnie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał on wtedy zaledwie 16 lat.

Szczególnie udane były dla grupy lata 1970 i 1971, znaczone nie tylko kolejnymi ważnymi nagrodami – zarówno zespołowymi (Grand Prix w San Sebastian, Złoty Medal na festiwalu w czeskim Přerovie, ponownie Grand Prix na 'Pauwkes Jazz' w holenderskim Beek en Donk), jak i indywidualnymi (dla Brzeskiego i młodziutkiego Piwowara) – ale także nagraniem w stu procentach instrumentalnej debiutanckiej płyty 'Drifting Feather', czyli 'Lotne piórko'. Paradox wszedł do studia Polskich Nagrań w marcu 1971 roku, by pozostawić po sobie płytę niezwykłą, fascynującą, po dziś dzień brzmiącą niezwykle świeżo i zaskakująco. Znalazło się na niej siedem utworów, w tym sześć stworzonych przez lidera bandu. Krążek otwiera, będący prawdopodobnie pamiątką po wyprawach na Półwysep Iberyjski, najdłuższy na albumie, trwający ponad 13 minut, numer 'Malaguena' (w zasadzie 'Malagueña'). To, zaaranżowana przez Brzeskiego, jazzowa przeróbka jednej z najsłynniejszych kompozycji żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Hiszpana – a precyzyjniej: Katalończyka – Isaaca Albéniza. Co ciekawe, utwór ten stanowi jedną z sześciu części suity 'España' (1890), którą Albéniz napisał z myślą o… fortepianie. Tymczasem w składzie Paradoksu w tamtym czasie wcale nie było pianisty. To sprawiło, że partie fortepianu rozpisane zostały na inne instrumenty – przede wszystkim często prowadzące ze sobą dialog, to znów grające solówki puzon i saksofon altowy. Jak na minisuitę przystało, 'Malaguena' składa się z kilku niekiedy znacząco różniących się w klimacie części. Nie brakuje w niej nawiązań do flamenco (pojawiają się nawet dźwięki imitujące kastaniety) i gitarowej muzyki klasycznej (w Hiszpanii popularnej już w XVI wieku), ale też fragmentów bliskich stylistyce hard bopu (puzon Brzeskiego brzmi niekiedy jak trąbka Milesa Davisa); na dalszym planie słychać natomiast wiolonczelę i kontrabas, nadające rytm, którego nie powstydziłyby kapele spod znaku rocka progresywnego.

W zupełnie inny nastrój wprowadza 'Intymne życie wuja Leona'. Już lekko ironiczny tytuł wskazuje, czego można się po tym kawałku spodziewać. To, zagrany na luzie, choć przy zachowaniu ogromnej dyscypliny, jazz nawiązujący do lat 60. XX wieku. Jeśli ktoś stwierdzi, że pobrzmiewają w nim dalekie echa twórczości Krzysztofa Komedy – chociażby z czasów 'Astigmatic' (1966) – nie sposób będzie zaprzeczyć; podobieństwa te wynikają zaś w dużej mierze z wykorzystania zbliżonego instrumentarium (kontrabas, saksofon altowy). Groteskowe 'Czy są świeże jaja, czyli na podwórku pani Bronki' – w wersji skróconej nazywane po prostu 'Świeżymi jajami' – świadczą z kolei o tym, że Paradox, a zwłaszcza jego lider, mieli ogromny dystans do własnych dokonań. Kompozycja ta przypomina także o wielkiej popularności w tamtych czasach muzyki góralskiej, która inspirowała zresztą nie tylko jazzmanów, ale i rockmanów (vide liczne nagrania Skaldów). Muzycy bawią się tutaj na całego, zwłaszcza Brzeski, imitujący na puzonie odgłosy wydawane przez biegający po podwórku drób. Stronę B longplaya otwiera numer tytułowy; pełne nostalgii sekwencje balladowe (za które odpowiadają głównie saksofon i gitara) współistnieją w nim z zagrywkami typowymi dla jazzu współczesnego, udowadniającymi, że członkom Paradoksu nieobce były też dokonania kontrabasisty Charlesa Mingusa i saksofonisty Johna Coltrane’a. 'Pietrek' – najbliższy chyba klasycznej kompozycji jazzowej – to przede wszystkim kolejny popis Szląskiewicza i Piwowara, do których w końcowej fazie przyłącza się Brzeski, by wspólnymi siłami zwieńczyć dzieło. W 'Kokoszce babuni' free jazz miesza się z polskim folklorem, a zadziorna partia wiolonczeli dodaje całości rockowo-progresywnego pazura. Piękny motyw przewodni, grany na puzonie, świetnie zaś sprawdziłby się jako muzyka ilustracyjna w filmie bądź teatrze. Album zamykają prawie siedmiominutowe, pełne osobliwych efektów akustycznych 'Ploteczki cioteczki', w których zespół pozwala sobie na odejście od wyraziście określonych reguł. To świetna zabawa formą, podczas której każdy z instrumentów ma swój moment chwały.

Pod koniec 1971 roku grupa udała się w kilkumiesięczne tournée po Związku Radzieckim. Z tej też okazji skład koncertowy Paradoksu został poszerzony o pianistę Stanisława Syrewicza (późniejszego kompozytora muzyki filmowej) oraz wokalistkę Marię Głuchowską. Po powrocie z Kraju Rad z kolegami rozstał się Kulhawczuk, a jego miejsce zajął Janusz Kozłowski; pojawił się również – po raz pierwszy w historii kapeli – bębniarz, Wojciech Kowalewski. W takim składzie grupa święciła jeszcze triumfy na festiwalach jazzowych w jugosłowiańskiej (słoweńskiej) Lublanie i norweskim Kongsberg, ale jej koniec zbliżał się wielkimi krokami. Po sukcesie artystycznym albumu Marianny Wróblewskiej 'Byle bym się zakochała' (1973), na którym Paradox akompaniował wokalistce w kilku utworach, Andrzej Brzeski coraz częściej angażował się we współpracę z innymi wykonawcami. Było to spowodowane między innymi odejściem mediów epoki gierkowskiej od promowania muzyki ambitnej na rzecz popularnej piosenki estradowej. Ale wszystko ma swoje granice. Kapela przestała oficjalnie istnieć w 1974 roku. Jej lider komponował jeszcze dla Andrzeja Dąbrowskiego i sióstr Marii i Barbary Winiarskich, ale ogólna sytuacja na rynku muzycznym rodziła w nim coraz większe przygnębienie. W efekcie zdecydował się na wyjazd z kraju; przez kilkanaście kolejnych lat grywał 'do kotleta' w Szwecji i Norwegii. Gdy wrócił do Polski na stałe, pod koniec lat 80., w sferze muzycznej zajął się przede wszystkim propagowaniem bluesa (w dawnym województwie pilskim organizował przegląd 'Blues nad Piławą'). Zmarł w październiku 2010 roku w Pile w wyniku wirusowego zapalenia pnia mózgu.

Po rozwiązaniu Paradoksu największą karierę zrobił gitarzysta Sławomir Piwowar. Już na początku 1974 roku 'przygarnął' go Czesław Niemen, który – po rozstaniu z Józefem Skrzekiem, Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim – właśnie wtedy kompletował nowy band. Gitarzystę można usłyszeć na trzech albumach podpisanych pseudonimem artystycznym Wydrzyckiego: 'Niemen Aerolit' (1975), 'Idee fixe' (1978) oraz zawierających koncert z 1974 roku '41 potencjometrach pana Jana' (2007). Pod koniec lat 70. Piwowar znalazł się natomiast w składzie SBB, z którym w studiu nagrał 'Memento z banalnym tryptykiem' (1980); po rozpadzie tej kapeli wspomógł natomiast Józefa Skrzeka w pracy nad jego solową 'Józefiną' (1981). Później związał się z zespołem akompaniującym Urszuli (ale jako klawiszowiec, nie gitarzysta, bo ten etat przez wiele lat obsadzał nieżyjący już mąż wokalistki Stanisław Zybowski); grywał też z Bemibek, Obywatelem G.C., Tadeuszem Nalepą, Kasią Kowalską i Eweliną Flintą.1. Malaguena
2. Intymne życie wuja Leona
3. Czy są świeże jaja czyli na podwórku pani Bronki
4. Lotne piórko
5. Pietrek
6. Kokoszka babuni
7. Ploteczki cioteczkiAndrzej Brzeski – puzon
Sławomir Piwowar – gitara klasyczna
Michał Górny – wiolonczela
Stanisław Kulhawczuk – gitara basowa
Włodzimierz Szląskiewicz – saksofon altowy

POBRAŁEŚ I SIĘ CIESZYSZ ? POZWÓL WIĘC POBRAĆ INNYM, NIECH TEŻ SIĘ CIESZĄ !!!


INITIAL SEEDING. SEED 14:30-23:00.
POLECAM!!!
Podobne torrenty
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL.49 LABORATORIUM - MODERN PENTATHLON (1976/2016) [WMA24/96] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL.43 ADAM MAKOWICZ - LIVE EMBERS (1975/2016) [WMA24/96] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL. 34: JAZZ CARRIERS - CARRY ON! (1973/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL. 38: JAZZ BAND BALL ORCHESTRA - HOME (1974/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL. 45: SPISEK SZEŚCIU - COMPLOT OF SIX (1975/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL. 61: SUN SHIP - FOLLOW US (1979/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL. 25 MIECZYSŁAW KOSZ - REMINISCENCE (1972/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL. 78: KUBA WIĘCEK TRIO - ANOTHER RAINDROP (2017) [WMA24/96] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL.50 CZESŁAW BARTKOWSKI - DRUMS DREAM (1976/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] POLISH JAZZ VOL. 17: JERZY MILIAN TRIO - BAAZAAR (1969/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Szczegóły torrenta
Trackerhttp://tracker.auratorrent.pl:8089/announce
Multitracker http://tracker.auratorrent.pl:8089/announce
http://tracker.electro-torrent.pl/announce
http://tracker.torrentyorg.pl/announce
http://tracker.devil-torrents.pl/announce

Kategoria: » Muzyka
Dodane12/06/2017 16:06:52
Ostatnie Uaktualnienie13/06/2017 20:38:16
Pokaż/Ukryj pliki:
15 plików
NIKT JESZCZE NIE DODAŁ KOMENTARZA

DODAJ KOMENTARZ
Więcej EmoticonWstecz

Żaden z opisanych na stronie plików nie jest przetrzymywany na serwerze. Administrator strony immortaltorrent.pl nie może ponieść konsekwencji prawnych za to co użytkownicy zamieszczają lub piszą na stronie.
Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy zobowiązani są do przestrzeganie tych zasad.
Rejestracja konta jest jednoznaczna z akceptacją zasad.

2017 © immortaltorrent.pl


Najlepsze strony Torrentowe