TorrentĂłw: 143307      Ranga: Gosc               Stwórz konto Odzyskiwanie hasła


Kategorie
Filmy
 ⇒ DivX - XviD
 ⇒ RMVB
 ⇒ DVD-R
 ⇒ TV + Seriale
 ⇒ HDTV-HD
 ⇒ VCD - SVCD
 ⇒ x 264
 ⇒  3D
Gry
 ⇒ Gry PC
 ⇒ Gry Konsole
 ⇒ xbox360
Muzyka
 ⇒ Muzyka
 ⇒ Teledyski/Koncerty
Książki - Komiksy
 ⇒ E-Booki + Audio
 ⇒ Komiksy
Inne
 ⇒ XXX
 ⇒ Dla Dzieci
 ⇒ Sport
 ⇒ Pozostałe - Różne
 ⇒ Manga - Anime
 ⇒ GSM - PDA
Aplikacje
 ⇒ Windows
 ⇒ Linux + MacintoshDetale torrenta

KALIBER 44 - KSIĘGA TAJEMNICZA. PROLOG (1996) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Kondycja:
Dodane: 08/10/2017
Rozmiar: 316.00 MB
Uploader: Fallen_Angel

seed(ów): 2
leecher(ów): 0
Pobrane: 0

Ocena: N/A

...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...Mniej więcej od dekady zbierałem się, by napisać artykuł o 'Księdze tajemniczej', wracałem do płyty, zerkałem na archiwalne recenzje, bawiłem się też w tworzenie geniusowych adnotacji, lecz wciąż miałem takie poczucie, że nie jestem w stanie napisać tekstu, który by mnie w pełni satysfakcjonował. Może kiedyś to zrobię, tymczasem, zdecydowałem się podzielić kilkoma szkicowymi refleksjami na temat pozycji z oczywistych względów wyjątkowej, łączącej muzyczne prekursorstwo z nieporadnym, naiwnym, ułomnym, ale jednak tekstowym mistrzostwem. Każdy ma w swoim domu, ale przede wszystkim w swojej świadomości, taką bardzo krótką półkę, na której stoją albumy najintensywniej słuchane. W takim właśnie miejscu znajduje się u mnie 'Księga tajemnicza'. Stoi prawie od 20 lat, rzadko kiedy daję jej szansę, żeby pokryła się kurzem.

Przy okazji takich albumów łatwo wywarzać otwarte drzwi – stwierdzać coś, co dla wielu jest oczywistością. Są pewne dokonania, o których za wiele się nie mówi, bo – choć ważne, słuchane, świetne – to ich znaczenie wydaje się bardzo jasne. Co tu drążyć? Można by zacząć od zasugerowania tematów, problemów, od postawienia pytań. Obchody tego 20-lecia są dość skromne. Dobrze, że jest koncert w Progresji, ale można by przecież zorganizować jakąś szerszą dyskusję, debatę. Nie oczekuję oczywiście, żeby prezydent Duda wraz z małżonką odczytywali w Łazienkach fragmenty 'Bierz mój miecz i masz', ale choć jakaś skromna konferencja naukowa… Przecież aż się prosi, by album prześwietlić pod względem kontekstów socjologicznych, psychologicznych, literackich, antropologicznych. Zresztą takie publikacje coraz częściej się pojawiają, choćby świetny artykuł 'Rapowe teologie: poszukiwania sacrum w polskim hip-hopie' Ewy Drygalskiej (znanej z portalu Popmoderna), który można znaleźć w wydanym niedawno tomie 'Hip-Hop w Polsce od blokowisk do kultury popularnej'.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że – mówiąc patetycznie – mamy do czynienia z kawałkiem narodowego dziedzictwa, godnym ulicy i rocznicy. Przesadzam? Chyba jednak nie. Gdy spojrzymy na jedne z najważniejszych zjawisk polskiej kultury XX-wieku, to, nieważne czy będziemy mówić o filmach Wajdy, rzeźbach Hasiora, piosenkach Grechuty czy Janerki, łączy je takie zastosowanie nowego, zaczerpniętego z aktualnych trendów w sztuce języka, że brzmi on niesłychanie naturalnie, nie sprawia wrażenia czegoś przeszczepionego, ale wynikającego wprost z obserwowanego za oknem tu i teraz.

W przypadku 'Księgi tajemniczej' nie tylko zastosowano w sposób niebywale ekspresyjny pomysły ówczesnego rapu (horrorcore przyniósł wiele kiczu, ale i świetne kawałki Gravediggaz, 'E 1999 Eternal' Bone Thugs-N-Harmony, rewelacyjnego 'Dr. Octagonocologyst' itd.), nie tylko stworzono kapitalny komentarz dotyczący rzeczywistości pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych (czasu niebywałych kontrastów, kapitalistycznej propagandy sukcesu, która rodziła frustrację i poczucie bezradności: 'skąd mam brać, skąd mam brać, nie mam jak'), ale przede wszystkim – poprzez nawiązania do tradycji romantycznej – udało się wyrazić niepokojący stan funkcjonowania na granicy życia i śmierci, stworzyć pełną gniewu opowieść o ludziach, którzy czują się zbędni, odsunięci na margines, a jednocześnie, intensywnie przeżywając każdą chwilę, mają fizyczne wręcz poczucie upływającego czasu, boleśnie odczuwają swoją śmiertelność.

Tomasz Kukołowicz w swojej książce 'Raperzy kontra filomaci' mocno na siłę, w sposób naprawdę irytujący wyszukuje wspólnych cech kultury tajnych towarzystw patriotycznych i hiphopowców. A przecież wspólnotę autentyczną odnaleźli w największym stopniu muzycy Kalibra 44. Nawiązania do Mickiewicza są wręcz ostentacyjne: nazwa zespołu, tytuł płyty, projekt okładki, postrzeganie muzyki jako medium prowadzącego na drugą, metafizyczną stronę rzeczywistości ('muzyka to ułamek tarcia, między naszym ziemskim wymiarem, a czymś więcej, a czymś dalej'), Konradowskie bronienie imienia Maryi, Wielka Improwizacja ('Moja obawa'), koncepcja albumu, który jest jedynie prologiem, urywkiem, czymś świadomie niedokończonym, pomysł na opisywanie rzeczywistości z perspektywy powstających z grobu upiorów... Co najważniejsze, wszystkie te pomysły okazały się rewelacyjnie zgrane z muzyczną agresywną ekspresją, która stanowi podstawę albumu. Szkoda że, życie do tego bagażu romantycznych inspiracji dopisało jeszcze jeden obowiązkowy motyw – samobójczą śmierć artysty.

Łącząc fascynację pierwszorzędną poezją, drugorzędnymi horrorami i trzeciorzędną literaturą science-fiction (kiedyś próbowałem czytać 'Nekroskop' Briana Lumleya, dajcie spokój), Kaliber 44 nagrał album, na którym oczywiście sporo lirycznej tandety, ale w pamięci zostają doskonałe frazy takie jak 'tylko bogaci mogą mówić mi, że pieniądz nie daje szczęścia' czy fenomenalna paradoksalna prowokacja: 'przyznaj się, że Ciebie nie ma'. Ta płyta wymyka się stereotypom. 'Więcej szmalu 2' jest teoretycznie realizacją motywu gangsterskiej opowieści o możliwościach, jakie dają pieniądze, ale sposób, w jaki ten temat został ukazany, to balansowanie na krawędzi parodii, obrazujące, jak 'pragnienie kasy' infantylizuje człowieka. To historia o pociągających, ale - te dzieciaki miały wtedy tego świadomość - śmiesznych, upokarzających marzeniach.

Wiedza czasem rozczarowuje. Jest wiele płyt, które odczarowała znajomość kontekstu. Gdy dowiadujemy się, ile dobrej muzyki z danej konwencji powstało w czasach tworzenia albumu, który kiedyś bardzo ceniliśmy, to z wielkiej fascynacji, uznania, szacunku pozostaje często tylko sentyment. Z 'Księgą tajemniczą. Prologiem' jest odwrotnie. Im bardziej wgryzamy się w amerykański rap pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, tym wyraźniej widać, że tym razem to nie jest jakiś tam odprysk, odbicie, peryferyjna realizacja mody itp. Między Kool Keithem, Heltah Skeltah, Nasem, debiutancki Kaliber 44 prezentuje się nie tylko godnie, przyzwoicie, nie przynosi wstydu itp. On w tym towarzystwie rośnie.
(Piotr Szwed)
1. Wejście   0:19
2. Nasze Mózgi Wypełnione Są Marią   3:50
Lyrics By – Mag Magik I
Producer – Jajonasz, Mag Magik I

3. Usłysz Mój Głos   2:07
Lyrics By, Producer – Mag Magik I

4. Brat Nie Ma Już Miłości Dla Mnie   4:04
Lyrics By – Lord MM Dab
Producer – Mag Magik I
Scratches – DJ Feel-X

5. Psychoza   4:12
Lyrics By – Mag Magik I
Producer – Lord MM Dab
Scratches – DJ Feel-X

6. To Czyni Mnie Innym Od Was Wszystkich   4:23
Lyrics By, Producer – Lord MM Dab
Scratches – DJ Feel-X

7. Więcej Szmalu 2   3:58
Lyrics By – Kaliber 44
Producer – Mag Magik I
Scratches – DJ Feel-X

8. Do Boju Zakon Marii   3:56
Lyrics By – Lord MM Dab, Mag Magik I
Producer – Jajonasz, Mag Magik I

9. Bierz Mój Miecz I Masz   4:15
Lyrics By – Kaliber 44
Producer – Jajonasz, Mag Magik I
Scratches – DJ Feel-X

10. Plus I Minus   4:55
Lyrics By, Producer – Mag Magik I

11. Moja Obawa (Bądź A Klęknę)   4:01
Lyrics By – Joka
Producer – Rahim

12. Psychodela   5:48
Featuring – 3-X-Klan
Lyrics By – Jajonasz, Kaliber 44
Producer – Rahim

13. Bez Wyjścia   0:31

POBRAŁEŚ I SIĘ CIESZYSZ ? POZWÓL WIĘC POBRAĆ INNYM, NIECH TEŻ SIĘ CIESZĄ !!!
INITIAL SEEDING. SEED 14:30-23:00.
POLECAM!!!

START GODZINA 15-ta...
Podobne torrenty
[Muzyka] Kaliber 44 - Księga tajemnicza. Prolog (1996) [mp3@128].txt
[Muzyka] Kaliber 44 - Księga Tajemnicza. Prolog (1996) [mp3@320]
[Muzyka] OSJAN - KSIĘGA LIŚCI (2004) [FLAC] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] Kaliber 44 - Dyskografia (1996-2005)
[Muzyka] SIRRAH - ACME (1996) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] DE PRESS - POTARGANO CHAŁPA (1996) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] LEMUR VOICE - INSIGHTS (1996) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] RAZ, DWA, TRZY - SUFIT (1996/2016) [WMA] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] NON-FICTION - IT\'S A WONDERFUL LIE... (1996) [FLAC] [FALLEN ANGEL]
[Muzyka] MYSLOVITZ - SUN MACHINE (1996/2014) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Szczegóły torrenta
Trackerhttp://tracker.devil-torrents.pl/announce
Multitracker http://tracker.devil-torrents.pl/announce
http://tracker.torrentyorg.pl/announce
http://tracker.electro-torrent.pl/announce
udp://9.rarbg.com:2710/announce
udp://9.rarbg.to:2710/announce
udp://tracker.opentrackr.org:1337/announce
udp://9.rarbg.me:2710/announce
udp://eddie4.nl:6969/announce
udp://shadowshq.eddie4.nl:6969/announce
http://tracker.devil-torrents.pl/announce
http://explodie.org:6969/announce
udp://tracker.leechers-paradise.org:6969/announce
udp://tracker.coppersurfer.tk:6969/announce
http://agusiq-torrents.pl:6969/announce

Kategoria: » Muzyka
Dodane08/10/2017 12:10:55
Ostatnie Uaktualnienie20/10/2017 13:35:54
PokaĹź/Ukryj pliki:
23 plikĂłw
NIKT JESZCZE NIE DODAŁ KOMENTARZA

DODAJ KOMENTARZ
Więcej EmoticonWstecz

Żaden z opisanych na stronie plików nie jest przetrzymywany na serwerze. Administrator strony immortaltorrent.pl nie może ponieść konsekwencji prawnych za to co użytkownicy zamieszczają lub piszą na stronie.
Nie możesz używać tego serwisu do rozpowszechniania lub ściągania materiałów do których nie masz odpowiednich praw lub licencji. Użytkownicy zobowiązani są do przestrzeganie tych zasad.
Rejestracja konta jest jednoznaczna z akceptacją zasad.

2018 © immortaltorrent.pl


Najlepsze strony Torrentowe